Contact Language CZ EN
Home News Fotbalgolf se pozvolna šíří Českem

News detail

8/5/2014

Fotbalgolf se pozvolna šíří Českem 


Fotbalgolf, množina dvou světově nejpopulárnějších sportů – fotbalu a golfu, se stává novou zálibou nadšených sportovců, kteří rádi objevují něco dalšího a investují čas do nové záliby, ať už je jim deset nebo sedmdesát. Jak pro rekreační hráče, tak pro profesionální fotbalisty, tato prvotřídní inovace jistě oživí všednost jejich sportovních dní. Sázkové tipy na fotbalgolf jsou pochopitelně zatím v plenkách, postupem času se ale jistě dočkáme rozvoje i ve světě internetového sázení, které můžete sledovat například na stránkách http://www.bet365.com/NEWS/cs/betting.

Princip hry je až překvapivě jednoduchý. Jako v golfu musí fotbalgolfisté obejít osmnáct branek a dostat míč ze vzdálenosti 25-200 metrů s co nejméně doteky do jamky – nebo spíše jámy – velikosti o něco větší než je půl metr. Soutěžící s nejnižším počtem odkopů vyhrává. Nejedná se o kontaktní sport jako v případě prostého fotbalu a není důležité se bezhlavě strefit do míče co největší silou. Ba naopak, je třeba dosti přemýšlet, najít si vhodnou strategii a udolat soupeře nejen svou fotbalovou zdatností, ale i golfovou precizností a elegancí. Výhodou oproti samotnému golfu je zejména téměř nulová nákladnost. Lze hrát jednotlivě i v týmech.

Fotbalgolfové hřiště. Zdroj: http://www.cfga.cz/

Historie tohoto zajímavého sportu je nejasná. První nápady se rodily současně v různých zemích, avšak za kolébku fotbalgolfu je považováno Švédsko a také Dánsko. Zde se toto sportovní odvětví pomalu vyvíjelo od roku 2004 a velmi rychle se začalo šířit do okolních zemí, zejména do Německa. Od roku 2007 se pak pravidelně konají mistrovství Evropy a světa organizována Světovou fotbalgolfovou asociací (World footballgolf association). Další variantou této odnože fotbalu je jeho americká podoba – footgolf. Ten se na rozdíl od fotbalgolfu, určeného pro speciálně vybudované sportoviště, hraje na klasických golfových hřištích s klubovými pravidly.

Nejbližší atrakcí fotbalgolfu je Světový šampionát 2014, konaný mezi 1. – 3. srpnem v Německu. Soccerpark Inzell bude hostit nejlepších 180 členů fotbalgolfové rodiny a bude se jednat o věru famózní podívanou. Mezi muži bude o nejvyšší pozice bojovat prozatímní rekordní medailista a současná světová jednička dle mezinárodních tabulek, Alex Kober z Německa. Zadarmo to mít ale nebude, na paty mu budou šlapat kolegové z reprezentačního týmu v čele se světovou dvojkou Tobiasem Mathäßem, a dánští specialisté. 

 

Mezinárodní mistrovství ČR se bude konat v září. Zdroj: http://www.cfga.cz/cz/s517/c1804-Seznam-turnaju/n6362-Czech-Open-2014.

Do Česka se tento sport dostal zejména zásluhou šéftrenéra české futsalové reprezentace Tomáše Neumanna. Ten se vloni na podzim zasloužil o vznik České fotbalgolfové asociace a její integraci mezi plnohodnotné členy. Již letos v květnu se jakožto prezident zúčastnil Mistrovství Evropy v Německu. Spolu s ČFGA Tomáš Neumann, coby největší propagátor, začal s projektem stavění specializovaných FG hracích ploch. Naše první certifikované hřiště bylo slavnostně otevřeno v máji letošního roku na Dymníku u Rumburku. Již 5. září na tomto místě propukne vůbec první mezinárodní mistrovství ČR – Czech Open, a jak sportovci, tak fanoušci budou moci okusit vůni zbrusu nového zeleného povrchu.

V ČR je nyní fotbalgolf brán jako samostatný sport. Výhledově však není zcela vyloučeno jeho splynutí s FAČR. Jak se bude horké novince dařit na české půdě je zatím ve hvězdách. ČFGA věří v pozitivní ohlasy širokého okolí a růst obliby mezi sportovci. Proto již teď má v plánu vybudovat dalších pět luxusních hřišť. Ta se budou postupně budovat napříč celou republikou, aby je měla k dispozici široká veřejnost a fotbalgolf se tak mohl stát vyhledávaným sportem mezi českými příznivci nejen fotbalu a golfu. 

Next news

9/5/2014 Mistrovství ČR - Czech Open 2014

Mistrovství České republiky - Czech Open 2014, Fotbal Park Dymník - Přijďte se zůčastnit a nebo se jenom podívat na první mistrovství ČR ve fotbalgolfu. Těšíme se na Vás!

6/26/2014 Sport v regionech - viděli jste o nás na ČT

při našem slavnostním otevření prvního fotbalgolfového hřiště v ČR na Dymníky, byla přítomna i Česká televize a tak o nás natočili krátk pořad - povídejte se

Main partners

FAČR Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky KOMA Modular s.r.o. John Deere PepsiCo CZ, s.r.o. Bernard pivovar

Basic information

The history of the FootballGolf in the Czech Republic has begun in fall 2013 when the Czech Footballgolf Association (CFGA)
was founded and became a member of the World Footballgolf Association

Important links

World Footballgolf Association logo gScore logo

Media partners

Hofo TV Časopis Gol.cz

You can find us on social media

http://www.cfga.cz/